versalka.pl

Strona o aranżacjach, ogrodach i wnętrzach.

Dom

Co to jest dom pasywny?

Co to jest dom pasywny?

Technologia zmienia się na naszych oczach. Widzimy nowe rozwiązania niemal w każdej branży. Mowa także o budownictwie. Tutaj coraz większą popularnością zdobywają domy pasywne. Czym są tego typu obiekty mieszkalne? Sprawdźmy.

Co to jest dom pasywny?

To specyficzna konstrukcja. Charakteryzuje się świetnymi właściwościami izolacyjnymi. Sama nazwa nie powinna dziwić. Budowla ta w sposób bierny korzysta z energii wytwarzanej przez promienie słoneczne. Co to oznacza? Otóż zużywa bardzo mało tej energii i zatrzymuje są wewnątrz, stając się obiektem samowystarczalnym, wręcz ekologicznym. Ciekawie jesteście, jak buduje się taki dom pasywny? Otóż jego zewnętrzna skorupa nie może przepuszczać powietrza, a warstwa termoizolacyjna musi mieć grubość aż 30 cm. To nie wszystko. Klasyczne fundamenty zamieniane są na płyty żelbetowe. Okna również wyglądają nieco inaczej (dobrzej, jeżeli wykazują mniejsze straty ciepła).

Co charakteryzuje dom pasywny?

Wiemy już, co to jest dom pasywny. Dodajmy jeszcze, jaką bryłę on najczęściej przypomina. Okazuje się, że to zwarty obiekt bez balkonów oraz wielu innych elementów, które ciężko zaizolować. Dom ten musi być idealnie szczelny w każdym, najmniejszym miejscu. Jeżeli taki nie będzie, to wtedy nie ma mowy o sporym zysku energetycznym przy jednoczesnym, maksymalnym ograniczaniu strat cieplnych. Energia dostarczana przez słońce powinna zostać w środku mieszkania. Co jeszcze wiadomo na temat nowoczesnych, coraz częściej wybieranych, domów pasywnych? Wspomnijmy chociażby o samym rozkładzie wszystkich pomieszczeń. Projekt budynku powinien tak stworzony, aby każdy z pokoi był bardzo dobrze ogrzany naturalnym światłem słonecznym. Zalecenia są następujące: mające wielkie okna albo przeszklone ściany, salon, kuchnia, biuro muszą znajdować się po południowej stronie. A co z garażem, pomieszczeniem gospodarczym czy sypialnią? Tutaj należy pamiętać o tym, aby je zaprojektować, a następnie wybudować po stronie północnej. Najlepiej tam, gdzie rosną duże drzewa.

Koszt budowy domu pasywnego

Na koniec warto jeszcze odpowiedzieć na pytanie, jaki jest mniej więcej koszt budowy domu pasywnego. Okazuje się, że trzeba mieć w portfelu prawie 400 tysięcy złotych, a w przypadku zastosowania odnawialnych źródeł energii, nawet przeszło 600 tysięcy złotych. Sporo prawda? Na szczęście są liczne państwowe dofinansowania, które pokryją sporą część tych kosztów. Dzięki nim będzie można postawić wymarzony dom pasywny z takich materiałów wysokiej jakości, jak: beton komórkowy, keramzytobeton, specjalna ceramika czy bale oraz mocne silikaty.

Udostępnij