versalka.pl

Strona o aranżacjach, ogrodach i wnętrzach.

Multimedia

Jak zabudować pralkę i suszarkę w łazience lub kuchni

Jak zabudować pralkę i suszarkę w łazience lub kuchni

Chcesz obudować pralkę i suszarkę, które stoją w Twoim domu. Dobry pomysł! W ten sposób nadasz wnętrzu bardziej klimatyczny nastrój. Możesz to zlecić cieśli lub zamówić pełną usługę u producenta meblowego albo dopasować gotowe już szafki.

Zabudowa pralki i suszarki pionowa, czy pozioma – który wariant wybrać?

Pionowe obudowanie pralki wraz z suszarką jest możliwe, jeżeli suszarka ma taką samą powierzchnię podstawy lub mniejszą niż pralka, która musi stać pod suszarką. Konieczność ta wynika z ciężaru maszyny piorącej, która jest zdecydowanie cięższa od suszarki.

Dzięki temu obydwa sprzęty swobodnie schowają się w jednej szafce. Warto zadbać o to, aby suszarka stojąca nad pralką miała pod nóżkami półkę. Stawianie bezpośrednio suszarki na pralce może spowodować katastrofę.

Dlaczego? Ponieważ pralka w trakcie pracy, zwłaszcza przy wirowaniu, może mocno trząść. Wstrząsy wywołane wirującym bębnem potrafią „wyprowadzić” pralkę na środek łazienki (kuchni). To grozi zsunięciem się suszarki z pralki i uszkodzeniem zarówno jednego, jak i drugiego sprzętu.

Zabudowę pralki i suszarki możemy wykonać także poziomo

Gdy pole podstawy suszarki jest znacznie większe niż pralki, warto postawić je obok siebie i wykonać obudowę poziomą. Szafka, w której będzie zamknięta pralka i suszarka musi być tak dopasowana, aby było nieco luzu naokoło sprzętu. Odpowiednie szafki, spełniające opisane kryteria, znajdziesz na stronie sklepu Edinos.

Dzięki temu w razie awarii łatwo będzie można sprzęt wysunąć i naprawić usterki. Luz między ściankami szafki a pralką i suszarką powinien być tak duży, jak szerokość palców dorosłego mężczyzny. Szpara taka wystarczy, by móc wysunąć pralkę z obudowy.

Jak zabudować pralkę z górnym wsadem i suszarkę – poziomo, czy pionowo?

Tutaj zalecalibyśmy od razu zdecydować się na ustawienie pralki obok suszarki. Maszyna do prania z górnym otwieraniem potrzebuje dużo miejsca w pionie nad sobą. Przestrzeń ta konieczna jest na miejsce otwartych drzwiczek. Jest ona zatem spora.

W tym przypadku suszarka postawiona nad pralką (oczywiście na półce), będzie zbyt wysoko, co utrudni użytkownikowi obsługę suszarki. Będzie musiał używać stołka lub drabinki, aby swobodnie obsłużyć suszarkę. Wchodzenie po stopniach z miską pełną wilgotnych rzeczy wyjętych z pralki, by zapakować je do suszarki, mija się z celem. Łatwo bowiem o wypadek.

Poza tym po to dajemy obudowę by żyło się domownikom łatwiej, a nie trudniej. Ma być zatem w łazience (kuchni) zarówno ładnie, jak i komfortowo. Komfortowe obsługiwanie pralki i suszarki będącej w zabudowie to dla użytkownika spokój i wygoda. Oczywiście obudowa pralki i suszarki powinna zachować panujący w łazience (kuchni) styl.

Udostępnij