versalka.pl

Strona o aranżacjach, ogrodach i wnętrzach.

Dom

Tapeta łazienkowa zamiast kafli – dlaczego warto?

Tapeta łazienkowa zamiast kafli – dlaczego warto?

Jeszcze kilkanaście lat temu kafle ścienne były jedynym – prócz specjalistycznej farby – sposobem na wykończenie łazienki. Technologia wnętrzarska poszła jednak do przodu i dziś tapeta łazienkowa to jeden z rozsądniejszych i bardziej ekonomicznych wyborów do tego pomieszczenia. Jakie walory ma to rozwiązanie i dlaczego Polacy coraz częściej wybierają je w miejsce tradycyjnych kafli?

Jakie są cechy tapety łazienkowej?

Specjalistyczna tapeta łazienkowa to coś znacznie bardziej zaawansowanego niż te tapety, które większość osób kojarzy z tradycyjnych, „suchych” wnętrz. Posiada ona bowiem szereg właściwości, które nie są wymagane w salonie lub sypialni. W łazience najczęściej stosuje się tapety winylowe lub z włókna szklanego, które cechuje duża wytrzymałość, a także bardzo dobre właściwości antystatyczne, które powodują, że taki materiał nie absorbuje kurzu i brudu. Tapeta łazienkowa musi być bowiem łatwa w utrzymaniu czystości – jest więc zmywalna i odporna na ścieranie. Ale to nie wszystko. Zaletą dobrej tapety łazienkowej jest też odporność na pleśń i wilgoć, co jest ważne z uwagi na zmienne warunki panujące w łazience.

Należy nadmienić, że choć tapeta łazienkowa to bardzo rozsądny i trwały wybór, jest odpowiednia do tych części łazienki, które nie są bezpośrednio narażone na wodę – nie należy jej używać na ścianie, która sąsiaduje bezpośrednio z wanną lub brodzikiem – te miejsca korzystniej jest wyłożyć tradycyjnymi kafelkami. Na całej reszcie ścian sprawdzi się tapeta łazienkowa – gładka lub wzorzysta, wg uznania domowników.

Tapeta łazienkowa – kiedy warto?

Doskonałe właściwości i zróżnicowane wzornictwo tapet łazienkowych powoduje, że są one wybierane przez wymagające osoby, którym zależy na unikalnej estetyce pomieszczenia. Ale za tym wyborem idą również inne plusy. Przede wszystkim prostota montażu – tapeta łazienkowa jest pod tym względem znacznie mniej problematyczna niż kafelki. Doskonale zamaskuje nierówności na ścianach, rysy lub odbarwienia. Czas montażu jest również znacznie krótszy niż w przypadku kafelkowania, co przekłada się na oszczędności – za każdą godzinę pracy ekipy remontowej trzeba przecież zapłacić.

Z tapetą łazienkową w szybki i efektowny sposób można odmienić oblicze pokoju kąpielowego, co sprawia, że ten materiał jest wręcz idealny dla osób, które lubią częste modyfikacje aranżacji. To też dobra propozycja do lokali przeznaczonych pod wynajem, apartamentów wakacyjnych i domków letniskowych – z uwagi na ekonomiczny aspekt rozwiązania. Połączenie właściwości użytkowych z walorami ozdobnymi tapet do łazienki powoduje, że są one coraz częściej wybieraną opcją do domów i mieszkań.

Udostępnij