versalka.pl

Strona o aranżacjach, ogrodach i wnętrzach.

Dom

Aeracja trawnika kiedy i jak wykonać?

Aeracja trawnika kiedy i jak wykonać?

Każdy właściciel ogrodu doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele pracy i uwagi wymaga posiadanie trawnika. Nie tylko trzeba go odpowiednio nawozić i kosić na właściwą długość, lecz również należy od czasu do czasu przeprowadzać aerację. Jak się jednak okazuje, stosunkowo mała grupa osób wie, czym ten zabieg jest i jakie ma znaczenie dla trawnika.

Czym jest aeracja trawnika?

Czym zatem jest aeracja? Krótko mówiąc, jest to czynność, która pozwala na napowietrzanie gleby obecnej pod trawnikiem. Proces ten jest niezwykle potrzebny w przypadku starszych trawników, które charakteryzują się ubitą i zwartą strukturą nieprzepuszczającą odpowiedniej ilości powietrza. Co więcej, zabieg ten jest zalecany również w przypadku trawników rosnących na ciężkiej i dość słabo przepuszczającej glebie.

Jakie jednak konkretnie korzyści daje aeracja trawnika? Przede wszystkim znacznie usprawnia to wnikanie wody w głąb gleby, a więc i dostarczanie jej do wszystkich systemów korzennych trawy. Co więcej, aeracja może poprawić w znacznym stopniu zdolność trawy do regeneracji, a także znacznie zwiększyć jej odporność na zniszczenia. Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na to, że aeracja w naprawdę dużym stopniu stymuluje tworzenie się gęstej i równej darni.

W jaki sposób przeprowadzić aerację trawnika?

Jak więc widać, korzyści, które towarzyszą przeprowadzaniu aeracji trawnika, są naprawdę olbrzymie. Nic więc dziwnego, że tak duża grupa osób zastanawia się nad tym, jak taki proces przeprowadzić.
Zdecydowanie najprostszym narzędziem do przeprowadzenia aeracji są widły ogrodowe. Należy je po prostu wbijać w glebę, co powoduje dostarczenie do niej powietrza. Innego typu ciekawym pomysłem są również buty ze specjalnym kolcami, dzięki czemu cały proces sprowadzać się będzie do spacerowania po glebie.
Rzecz jasna takie rozwiązania są zalecane w przypadku posiadania małego, przydomowego trawnika. Jeśli posiada się większy trawnik, niezbędne stanie się zastosowane znacznie poważniejszych rozwiązań. Poleca się np. specjalny walec z kolcami.

Aeracja trawnika kiedy?

Na sam koniec pozostaje kwestia tego, kiedy taki zabieg powinno się przeprowadzać. Czy jest na to jakaś z góry ustalona i najlepsza pora? Zdecydowane najlepszym momentem na przeprowadzenie aeracji jest wczesna wiosna. Jeśli trawnik jest naprawdę zbity i twardy, warto zabieg ten powtórzyć na koniec lata lub początek jesieni. Co niezwykle ważne, przed przeprowadzeniem aeracji koniecznie trzeba trawę skosić do poziomu maksymalnie 3-5 cm, tak aby kolce dostawały się możliwie daleko w głąb gleby.

Przeczytaj więcej na pgreen.com.pl

Udostępnij