versalka.pl

Strona o aranżacjach, ogrodach i wnętrzach.

Budownictwo

Jak wybrać farbę do betonu?

Jak wybrać farbę do betonu?

Betonowa posadzka, podjazd, czy ogrodzenie będą wymagać odpowiedniego zabezpieczenia przed ścieraniem, czy działaniem warunków atmosferycznych. Najczęściej stosowanym w takim wypadku rozwiązaniem jest farba do betonu. W zależności od tego, co potrzebujemy pomalować, do wyboru jest kilka rodzajów farb. Na rynku istnieje wiele rozwiązań, wśród których każdy znajdzie ofertę odpowiednią dla siebie.

Dlaczego warto używać farby do betonu?

Farby do betonu używane są z kilku powodów. Po pierwsze zabezpieczają betonową powierzchnię przed zabrudzeniem i uszkodzeniami mechanicznymi. Farby betonowe cechują się wysoką trwałością, więc jeśli chcemy, by sam beton nie zniszczył się zbyt szybko, warto go pomalować.

Po drugie farba do betonu pozwoli odświeżyć starą powierzchnię betonową. Jeśli zaś zdecydujemy się na całkowitą zmianę dotychczasowego koloru, możemy otrzymać zupełnie nową podłogę albo ścianę.

Przygotowanie powierzchni do malowania

Przed pomalowaniem każdej betonowej powierzchni należy pamiętać o tym, żeby ją odpowiednio przygotować. Musi być ona czysta. Tylko wtedy farba do betonu będzie do niej dobrze przylegać i spełni swoją funkcję. Jeśli powierzchnia betonu jest w jakiś sposób uszkodzona, spękana lub rozwarstwiona, należy wszelkie ubytki naprawić. W sprzedaży dostępnych jest sporo zapraw renowacyjnych, które pozwolą niskim kosztem naprawić uszkodzenia.

Kolejnym krokiem jest zagruntowanie powierzchni. Grunt wstępnie zabezpieczy beton oraz przyczyni się do tego, że farba do betonu nie będzie mocno w niego wpijać i równo ułoży się na malowanej powierzchni.

Do betonowej posadzki najlepiej sprawdzą się farby do betonu epoksydowe. Są odporne na ścieranie. Poza tym tworzą na posadzce powierzchnię, która jest odporna na substancje chemiczne typu oleje albo rozpuszczalniki.

Z kolei betonowe ogrodzenia, czy murki pod panelami ogrodzeniowymi dobrze malować farbą akrylową lub akrylowo – silikonową, która będzie mieć działanie i ochronne i dekoracyjne. Taka farba zapewni odporność na działanie promieniowania UV oraz deszczu i mrozu. Poza tym dostępna jest spora paleta barw, dzięki czemu odnowione ogrodzenia może wyglądać zupełnie inaczej niż wcześniej.

Zabezpieczenie powierzchni

Wybierając farbę do betonu trzeba pamiętać także o zabezpieczeniu powierzchni przylegających do tej, którą chcemy pomalować. Niezbędne mogą okazać się folie oraz taśmy malarskie. Po drugie, trzeba dobrać odpowiedni sprzęt do samego malowania: pędzle, wałki. Wszystko to ułatwi wykonanie malowania a potem sprzątanie po nim.

Przed przystąpieniem do malowania, należy sprawdzić, ile warstw farby zaleca położyć producent oraz jaki jest czas schnięcia po malowaniu.

Udostępnij