versalka.pl

Strona o aranżacjach, ogrodach i wnętrzach.

Ogród

Jak zapobiec brązowieniu igieł roślin iglastych – wskazówki i porady

Jak zapobiec brązowieniu igieł roślin iglastych – wskazówki i porady

Zbrązowiałe igły na roślinach iglastych to bardzo częsty widok w ogródkach. Niestety dokładnie stwierdzenie, co jest przyczyną takiego stanu rzeczy, jest dość skomplikowane. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym można zapobiec temu procesowi. Stosując odpowiednie porady oraz wskazówki na temat pielęgnacji roślin iglastych, jesteś w stanie skutecznie poprawić kondycję swoich roślin w ogródku.

Przyczyny brązowienia igieł

Trudne jest niekiedy szybko i jednoznacznie określić, co bywa przyczyną brązowienia igieł, ponieważ znaczenie mają tu aspekty zarówno wewnętrzne (np. gatunek rośliny), jak i zewnętrzne (np. wystawienie na trudne warunki pogodowe). Może być to więc spowodowane wieloma czynnikami, do których należą m.in.:

  • niewłaściwe pH podłoża,
  • zbyt mała ilość wody,
  • przenawożenie lub zbyt mało nawozu,
  • niedobór składników pokarmowych
  • odmrożenie.

Zanim zaczniesz przeciwdziałać temu zjawisku, sprawdź wcześniej, czy przyczyną brązowienia nie jest czasem naturalny cykl życia rośliny. Istnieją bowiem takie gatunki, które naturalnie pozbywają się swoich igieł na czas zimy. Takie zjawisko można zaobserwować np. u modrzewia, metasekwoi lub sosny. Pamiętaj również o tym, że brązowienie może być spowodowane niewłaściwą pielęgnacją, ponieważ rośliny iglaste, które nie są regularnie podlewane w trakcie lata, również mają tendencję do brązowienia. 

Brązowe igły roślin – jak do nich nie dopuścić?

Przyczyną brązowienia iglaków może być także zbyt gęste ich posadzenie. Dlatego już na etapie projektowania ogrodu musisz pamiętać o tym, by zachować odpowiednią odległość między poszczególnymi roślinami.

Staraj się również sadzić rośliny w miejscach, w których będą miały przez cały czas odpowiednią ilość światła. Nie wolno narażać iglaków na zbyt dużą ekspozycję na słońce, ponieważ to może przyczynić się do brązowienia. Najważniejsze jest, aby pamiętać o odpowiednim nawożeniu przez cały rok. 

Nawóz na brązowiejące igły roślin

Specjaliści uważają, że najczęstszą przyczyną brązowienia igieł u roślin iglastych, jest niedobór odpowiednich składników pokarmowych, najczęściej magnezu. W takiej sytuacji skutecznym rozwiązaniem problemu może okazać się zastosowanie właściwego nawozu.

Marka Florovit wypuściła na rynek dedykowany nawóz, którego zadaniem jest dostarczanie składników odżywczych dla roślin iglastych, których igły brązowieją. Stosując ten nawóz, możesz skutecznie zwalczyć problem ze zniszczonymi igłami przy stosunkowo niewielkim koszcie. Pamiętaj jednak, aby nie doprowadzić do przenawożenia, ponieważ to może pogorszyć sytuację.

Udostępnij