versalka.pl

Strona o aranżacjach, ogrodach i wnętrzach.

Nieruchomości

Podatek od sprzedaży mieszkania

Podatek od sprzedaży mieszkania

W dzisiejszych czasach dość łatwo jest sprzedać dom bądź mieszkanie. Szczególnie w dużych miastach obiekty na sprzedaż budzą spore zainteresowanie. Na uwagę z całą pewnością zasługują mieszkania w nowym budownictwie, które są przestronne, nowoczesne i posiadają wiele udogodnień. Takie obiekty najczęściej położone są na obrzeżach dużych miast, co pozwala na szybki dostęp do szkoły, pracy oraz różnorodnych lokali usługowych.

Prowizja od sprzedaży mieszkania

Deweloperzy bardzo często inwestują w stare kamienice, które mają niepowtarzalny urok i przeprowadzają w nich gruntowny remont. Ostatecznie lokale wykończone pod klucz są przeznaczone na sprzedaż lub długoterminowy wynajem. Ceny mieszczą się w przedziale od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych. Sporo droższe są mieszkania dwupoziomowe.
Koszt uzależniony jest od wielu czynników, między innymi metrażu oraz dodatkowych udogodnień jak taras czy balkon.
Decydując się na sprzedaż poprzez biuro nieruchomości, należy liczyć się z faktem, że pośrednik pobiera prowizję od sprzedaży. Najczęściej jest to kilka procent całej kwoty. Sprzedaż za pośrednictwem biura to jednak ogromne udogodnienie, gdyż specjalista przedstawia zainteresowanym osobom obiekt, zapoznaje z wszelkimi szczegółami i sporządza stosowne ogłoszenia, które zamieszczane są na popularnych portalach . Właściciel mieszkania jedynie udziela mu pełnomocnictwa i czeka na rozstrzygnięcie sprawy.

Podatek od sprzedaży mieszkania

Oczywiście po sporządzeniu umowy należy odprowadzić również podatek od sprzedaży mieszkania. Jego wysokość nie przekracza 19 procent. Na uiszczenie opłaty są określone ramy czasowe. W przypadku spóźnienia się z wpłatą należy liczyć się z nałożeniem kary poprzez Urząd Skarbowy. Kara może być dość dotkliwa i wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Wiele praktycznych informacji można znaleźć na forach i portalach internetowych. Po wpisaniu w okno wyszukiwarki odpowiedniego hasła, na przykład podatek od sprzedaży mieszkania 2021, w wynikach pojawią się istotne informację oraz artykuły, sporządzone przez specjalistów z dziedziny nieruchomości.
Znacznie trudniej jest sprzedać mieszkanie w małej miejscowości, oddalonej od dużego miasta. Takimi budynkami najczęściej interesują się przedsiębiorcy, którzy poszukują obiektów na magazyny, hale produkcyjne oraz biura.
Bardzo ważne jest aby ogłoszenie o sprzedaży sporządzone było w łatwy i czytelny sposób. Istotne są również atrakcyjne zdjęcia wnętrz. Bogata fotorelacja wzbudzi zainteresowanie, przyciągnie uwagę sporej grupy potencjalnych klientów i przyspieszy sprzedaż.

Udostępnij