versalka.pl

Strona o aranżacjach, ogrodach i wnętrzach.

Budownictwo

Tradycyjna więźba czy kratownica?

Tradycyjna więźba czy kratownica?

Budowa własnego domu to zawsze ogromne wyzwanie, szczególnie kiedy decydujemy się na budowę w tak zwanym systemie gospodarczym. Jest to jednak także realizacja marzeń i z tego powodu przywiązujemy ogromną wagę do tego, by dom po realizacji wyglądał jak najlepiej. Trzeba dobrze zastanowić się nad wielkością domu, kolorystyką, wyglądem elewacji. Bardzo ważnym elementem, który ma ogromny wpływ na ogólny wygląd domu, jest jego dach. Inwestorzy głowią się nad tym, czy będzie to dach dwuspadowy, jaki będzie kąt nachylenia i czym będzie pokryty. Dużo mniejszą wagę przywiązuje się do technologii, w jakiej ten dach zostanie wykonany, a jest to jeden z podstawowych problemów podczas budowy domu.

Dach z drewna

W procesie powstawania domu jednorodzinnego najpopularniejszym materiałem na wykonanie konstrukcji dachu jest drewno, które w budownictwie używane jest od zarania dziejów. Drewno ma wiele zalet takich jak niewielki ciężar, łatwość obróbki, w miarę dużą wytrzymałość oraz dobrą izolacyjność termiczną. Ma też kilka wad, jak łatwopalność, wpływ wilgoci czy podatność na korozję biologiczną, ale te niedogodności zostały wyeliminowane przez zastosowanie odpowiednich środków i preparatów konserwujących.

Jaką technologię wybrać?

Już na etapie projektowania domu należy zastanowić się nad technologią, w jakiej zostanie wykonana konstrukcja dachu. Czy będzie to tradycyjna więźba dachowa, czy zastosowane zostaną kratownice, inaczej zwane wiązarami kratowymi?
W przypadku klasycznej więźby na elementy dachu składają się namurnice, krokwie, płatwie, jętki, kleszcze i zastrzały. Każdy z tych elementów wciągany jest na osobno i montowany, najczęściej za pomocą połączeń ciesielskich. W bardziej nowoczesnej metodzie do połączeń używa się specjalnych metalowych łączników. Wadą wykonywania tradycyjnej więźby jest to, że prace takie musi wykonywać specjalista cieśla, a cała konstrukcja musi zostać wcześniej zaprojektowana i obliczona przez inżyniera konstruktora.
Łatwiejszym wydaje się zastosowanie wiązarów kratowych. W tym przypadku nie trzeba wykonywać projektu na własny koszt. Firma sprzedająca kratownice zrobi to za nas. Konstrukcja zostanie zaprojektowana i wykonana na podstawie pomiarów na budowie lub na podstawie projektu budowlanego. Następnie gotowe elementy zostają dostarczone na budowę. Dodatkowo wiele firm w cenie usługi, wykonania i dostarczenia wiązarów, wliczony ma także koszt montażu wszystkich elementów na miejscu na budowie. Inną bardzo ważną zaletą takiego rozwiązania jest to, że kratownice mogą opierać się jedynie na zewnętrznych ścianach budynku, przez co nie potrzeba ścian konstrukcyjnych wewnątrz. Układ pomieszczeń w budynku może być wtedy całkowicie dowolny.

Udostępnij