versalka.pl

Strona o aranżacjach, ogrodach i wnętrzach.

Multimedia

Podłączenie płyty indukcyjnej

Podłączenie płyty indukcyjnej

Każdy, kto zmagał się z remontem kuchni, prędzej czy później musiał stanąć przed wyborem nowej kuchenki. W dzisiejszych czasach wybór najczęściej pada na płytę indukcyjną. Podłączenie płyty indukcyjnej jest nieco skomplikowane jednak jeśli mamy odrobinę umiejętności technicznych powinniśmy dać sobie z tym radę.

Różne modele płyt indukcyjnych

Na rynku mamy bardzo szeroką ofertę płyt indukcyjnych. Dostępne są one zazwyczaj w kolorze czarnym lub białym. W zależności od własnych preferencji możemy wybrać płytę z 2, 3 lub 4 polami grzewczymi. Najistotniejszym parametrem, o którym nie możemy zapomnieć przy wyborze pyty, jest napięcie zasilania. Najpopularniejsze są te z na 230 woltów. Niejednokrotnie producenci wyposażają te modele w zwykłą wtyczkę, co bardzo ułatwia montaż.

płyta indukcyjna

Odpowiednia instalacja elektryczna

Podłączenie płyty indukcyjnej wymaga posiadania odpowiedniej instalacji elektrycznej. Nie należy podłączać jej do przedłużacza ani listwy. Zalecane jest podpięcie do osobnego gniazdka, znajdującego się na odpowiednie wysokości. W przypadku montażu płyty o mocy 400V, wymagane jest posiadanie gniazda siłowego. Wszystkie techniczne aspekty montażu, zawsze są zawarte w instrukcji obsługi urządzenia.

Montaż w blacie kuchennym

Aby zamontować płytę w blacie kuchennym, będziemy potrzebowali sprzętu do wycięcia odpowiedniego otworu. Pomoże nam w tym wyrzynarka. Należy zachować szczególną ostrożność przy tej czynności, gdyż otwór musi być idealnie dopasowany do naszego sprzętu. Nie możemy sobie pozwolić na pomyłki i poprawki. Po ponownym montażu blatu na miejscu możemy w otworze umieścić płytę i zamontować ją przy pomocy silikonu.

Gdzie umieścić płytę indukcyjną

Zgodnie z zaleceniami producentów, podłączenie płyty indukcyjnej powinno być w minimum 1-metrowej odległości od zlewu. Ma to na celu uniknięcie ewentualnego zalania urządzenia, a tym samym doprowadzenia do zwarcia lub uszkodzenia sprzętu. Nie rekomenduje się również montażu płyty w bezpośrednim sąsiedztwie lodówki. Szczególnie gdy pod płytą mamy zamiar umieścić piekarnik. Ciepło emitowane przez tego typu urządzenia może negatywnie wpłynąć na pracę chłodziarki i spowodować, że będzie zużywała więcej prądu.

Czy można samemu zamontować płytę grzewczą?

Samodzielne podłączenie płyty indukcyjnej nie powinno przysporzyć większych problemów. Szczególnie gdy mamy już gotową instalację elektryczną, a płyta wyposażona jest w zwykłą wtyczkę. Kłopoty mogą nam sprawić płyty wymagające zasilania trójfazowego. Wówczas warto skorzystać z pomocy fachowca. Warto również sprawdzić w warunkach gwarancji, czy samodzielny montaż nie narusza ogólnych warunków ewentualnej reklamacji sprzętu.

Udostępnij