versalka.pl

Strona o aranżacjach, ogrodach i wnętrzach.

Budownictwo

Zrób to sam

Zrób to sam

Jeszcze przed erą internetu budowa domu samemu mogła wydawać się niemożliwa. Dostęp do wiedzy dotyczącej sztuki budowlanej, czy najlepszych metod stosowanych przy budowie domu: od wykopu i izolacji fundamentów aż pod klucz, był zwyczajnie utrudniony.

A dzisiaj? Jak łatwo znaleźć wiedzę?

Włączasz komputer, wpisujesz w wyszukiwarkę, to czego chcesz się dowiedzieć i dostajesz mnóstwo informacji: filmy instruktażowe, wpisy blogowe, porady na stronach producentów materiałów budowlanych. Wielu informacji udzielić mogą ci również przedstawiciele firm zajmujących się produkcją materiałów budowlanych. Tym samym, budowa domu samemu już nie jest tak straszna.

Wady i zalety rozwiązania „zrób to sam”

Jak każde rozwiązanie i to ma wady i zalety. Najlepiej zacznijmy od zalet. Po pierwsze, decydując się na samodzielną budowę, w twojej kieszeni zostaje sporo pieniędzy. Koszt, który musiałbyś ponieść w związku z wynajęciem firmy, to niemalże drugie tyle, co materiały budowlane, które musisz kupić. Ponadto nigdy nie masz gwarancji, że trafiłeś na rzetelnych fachowców. Tak czy inaczej, nie możesz zostawić zlecenia bez nadzoru.

Z drugiej jednak strony, takie rozwiązanie nie jest wolne od wad. Przede wszystkim, kiedy budujesz sam (a do tego jeszcze się uczysz), możesz popełnić kilka błędów. Niektóre z nich mogą być kosztowne – skuwanie krzywo położonej wylewki, rozbiórka więźby dachowej – zapłacisz sporo a dodatkowo zniechęcisz się do budowy domu samemu.

Nie można też pominąć tak ważnego czynnika jak czas. Kiedy wynajmiesz firmę budowlaną, najczęściej będzie ona chciała szybko uporać się ze zleceniem i iść do kolejnego klienta. Gdy na budowie zjawi się pięć, czy sześć osób, sam zobaczysz jak wszystko sprawnie i szybko idzie. Kiedy jesteś sam, prace postępować będą wolniej.

Przykład? Wyobraź sobie sytuację, że sam murujesz ścianę. Musisz sam przynieść sobie cegły, sam namieszać zaprawę. Potem – również samodzielnie – musisz zrobić pomiary, by ściana stała prosto. Dopiero na końcu zaczynasz murować. Gdy nie masz doświadczenia, robisz to wszystko bardzo wolno. Nawet jeśli coś już wiesz, samodzielne stawianie ściany będzie trochę trwało.

Zatem samemu czy z fachowcem?

Jakie rozwiązania wobec tego wybrać? Najlepsza będzie droga środka. Do trudnych i skomplikowanych prac lepiej wynająć ekipę. Firma budowlana jest w stanie ułożyć dach w dwa, trzy dni. Dysponuje profesjonalnych sprzętem i wykona to niemalże automatycznie. Prostszymi sprawami możesz zająć się samodzielnie. Murowanie komina albo przygotowanie instalacji wodno-kanalizacyjnej to prace, które możesz wykonywać etapami, powoli i nie będziesz musiał inwestować w drogi sprzęt.

Udostępnij