versalka.pl

Strona o aranżacjach, ogrodach i wnętrzach.

Nieruchomości

Odbiór mieszkania przez zakupującego

Odbiór mieszkania przez zakupującego

Marzenie o własnym M to marzenie większości młodych Polaków. Wysokie ceny na metr, koszty wykończenia to jednak główne z powodów, dla których młodzi zwlekają z kupnem swojego pierwszego mieszkania lub decydują się na mniejszy metraż. Niezależnie od wyboru, kluczowym momentem transakcji zakupu nieruchomości jest odbiór mieszkania.

Dlaczego odbiór mieszkania jest taki ważny

Odbiór mieszkania to moment, w którym kupujący wraz z przedstawicielem dewelopera sprawdza zgodność aktualnego stanu mieszkania z obiecywanym standardem jego wykończenia, który opisany jest w umowie z deweloperem. Jest to ostatni czas na zgłoszenie jakichkolwiek usterek, niedoróbek, które można zauważyć w mieszkaniu. Po tym czasie deweloper nie ponosi już żadnej odpowiedzialności za zaistniałe błędy. Z tego powodu odbiór mieszkania jest tak ważnym momentem w życiu każdej osoby, która właśnie kupiła swoje mieszkanie.

Zaufaj fachowcom

Aby uniknąć niepotrzebnych kosztów i zmartwień związanych z naprawą błędów przy budowie mieszkania, należy szczególnie przygotować się do odbioru mieszkania. Zaleca się, aby nie odbierać mieszkania samemu, w przypadku jeśli osoba ta nie jest specjalistą budowlanym, ponieważ może nie zauważyć znaczących wad budynku. Aby zminimalizować to ryzyko, warto poprosić zaprzyjaźnionego budowlańca o pomoc. Tylko fachowe oko pozwoli na wyłapanie wszelkich możliwych skaz. Takie działanie pozwoli przyszłym mieszkańcom na zaoszczędzenie pokaźnych sum, ponieważ nie będą oni zmuszeni dokładać jakichkolwiek prac naprawczych przed właściwymi pracami wykończeniowymi.

Wyposaż się w narzędzia do pomiarów

Bardzo ważne jest również zaopatrzenie się we właściwe narzędzia, które pomogą sprawdzić czy w mieszkaniu wszystko zostało poprawnie wymierzone i przygotowane. Do tego potrzebne nam będą dokładne miary np. miarka laserowa, duża suwmiarka oraz poziomica (najlepiej laserowa). Jeśli samodzielnie nie potrafimy korzystać z takich narzędzi, powinniśmy poprosić o pomoc osobę, która sprawnie się nimi posługuje. W przeciwnym razie odbiór mieszkania nie będzie spełniał swojej roli. Deweloper może próbować zataić pewne niezgodności z projektem, a my w pełni nieświadomi możemy ponieść straty z tym związane w przyszłości.

Przy odbiorze mieszkania powinno zwrócić się szczególną uwagę na to czy ściany są równe i zgodne ze standardem wykończenia. Następnie nasza uwaga powinna zostać skierowana na okna, drzwi – musimy sprawdzić czy są one dobrze osadzone. Warto poświęcić też czas na sprawdzenie czy kąty przy ścianach są proste. Konieczne jest również sprawdzenie czy instalacje są szczelne oraz czy przebiegają w zgodnych z planem mieszkania miejscach.

Udostępnij