versalka.pl

Strona o aranżacjach, ogrodach i wnętrzach.

Dom

Czym i jak doświetlać rośliny w domu?

Czym i jak doświetlać rośliny w domu?

Rośliny do życia wymagają odpowiedniego widma światła. W środowisku naturalnym na przeprowadzanie procesu fotosyntezy pozwalają promienie słoneczne, z koeli w uprawie stosuje się zwykle specjalne lampy, które charakteryzują się wytwarzaniem światła o odpowiedniej długości fali. Barwa światła wpływa na wytwarzanie liści, pędów, ale również stymuluje roślinę do procesu zawiązywania kwiatów i wytwarzania owoców. Lampy HPS dają możliwość uprawiania roślin w pomieszczeniach bez dostępu do światła dziennego.

Jak zbudowana jest lampa HPS?

Lampy sodowe, inaczej nazwane HPS, to produkty dedykowane do uprawy roślin w domach oraz w szklarniach. Służą do doświetlania roślin. Najlepszej jakości lampy HPS są niezwykle odporne na wysokie temperatury oraz na specyficzne warunki, które panują w szklarniach. Odpowiednia wielkość lampy sodowej pozwala doświetlić sporą powierzchnię uprawy, a właściwa długość fali sprawia, że rośliny pobudzane są do tworzenia nowych liści lub inicjowane jest kwitnienie i rozwój owoców. Lampa HPS może być stosowana również do amatorskiego doświetlania roślin w warunkach domowych, zalecana jest też jako źródło światła fotosyntetycznego w growboxach.

Jakie światło wybrać do uprawy roślin w domu?

Rośliny doniczkowe ozdobne, warzywa oraz owoce potrzebują specjalnych warunków do prawidłowego wzrostu i plonowania. Jednym z takich czynników jest światło o odpowiedniej długości fali. Do doświetlania roślin w domu można używać lamp HPS, które charakteryzują się dużą żywotnością, niskim zużyciem energii oraz niezwykłą wydajnością. Lampy są bezpieczne dla roślin i niezwykle przydatne w okresie zimy. Barwa światła, jaką można uzyskać z lampy HPS mieści się w widmie potrzebnym roślinom do odżywiania, czyli fotosyntezy. Wyróżnia się światło czerwone oraz niebieskie. Czerwone widmo jest przeznaczone do doświetlania roślin, aby tworzyły intensywne przyrosty, czyli liście i pędy. Niebieskie inicjuje kwitnienie i dojrzewanie owoców.

Doświetlanie roślin — jak robić to poprawnie?

Wielkość lampy HPS powinna być dopasowana do powierzchni uprawy. Źródło światła wiesza się nad roślinami, co pozwala zwiększać wydajność doświetlenia. Lampy powinny być umieszczone w pewnej odległości od roślin, aby nie dochodziło do poparzeń. Optymalna odległość zapewnia również lepsze doświetlenie większej powierzchni liści. Lampy wystarczy włączać na określoną ilość godzin. Warto stosować lampy, które posiadają żarówki emitujące światło czerwone oraz niebieskie w odpowiedniej proporcji, w zależności od potrzeb hodowcy.

Udostępnij