versalka.pl

Strona o aranżacjach, ogrodach i wnętrzach.

Wnętrza

Ozdobne ściany w korytarzu, kuchni czy pokoju wpływają na nasze życie!

Ozdobne ściany w korytarzu, kuchni czy pokoju wpływają na nasze życie!

Każdy z nas wie, że obecność kolorów w naszym życiu jest niezwykle ważna dla dobrego samopoczucia.
Barwa zielona pobudza kreatywność i sprzyja wypoczynkowi. Energia w postaci światła widzialnego w zakresie barwy zielonej sprzyja naszemu wzrokowi, tym samym nie nadwyrężając go zbyt mocno.
Kolor czerwony natomiast działa pobudzająco i energetyzująco. Sprzyja nieraz nawet nagromadzeniu zbyt negatywnej emocji. Nie bez powodu mówi się, że coś działa na nas „jak płachta na byka”.

Jaki wpływ na nas mają kolory ścian?

Biorąc pod uwagę powyższą wiedzą, musimy zdawać sobie sprawę, że kolorowe ściany w naszym domu lub mieszkaniu mają niebagatelny wpływ na codzienne funkcjonowanie. Ozdobne ściany w korytarzu, pokoju, sypialni czy nawet w kuchni w znaczący sposób mogą wpływać na wybór naszego jedzenia czy jakość wypoczynku. Wpływają także na układ nerwowy, kiedy nie wiemy nawet, dlaczego i kiedy, stajemy się senni lub też nerwowi.

Optyczna przestrzeń

Kolory na ścianach w różnych pomieszczeniach wpływają także na ich optyczne postrzeganie przez naszą percepcję wzrokową. Niektóre barwy odbierane przez nasz mózg powodują, że objęta nimi przestrzeń wydaje nam się odpowiednio mniejszą lub większa niż jest ona w rzeczywistości. Mając tego świadomość, dekoratorzy wnętrz dobierają barwy w zależności od wielkości przestrzeni, z jaką mają do czynienia. W mniejszych pomieszczeniach mieszkalnych powinny dominować barwy jasne i delikatne, o odcieniach pastelowych. Możemy tutaj dobrać kolory z palety barwy beżowej, żółtej lub różowej. Jeżeli osoba zamieszkująca ma jednak mocną osobowość i takie ozdobne ściany powodują, że czuje się ona niekomfortowo w takich warunkach, wtedy efekt szaleństwa kolorystycznego mogą jej zapewnić dodatki typu lampa, obraz czy poduszka ozdobna w mocnych, energetyzujących barwach.
W dużych pomieszczeniach spokojnie jest możliwość pokuszenia się o mocne i ciemne kolory. Często tutaj możemy już zaobserwować ciemne framugi drzwi lub podłogi z paneli. W takich pokojach goszczą już meble drewniane o barwie ciemnego dębu lub orzecha. Często tutaj efekt rozjaśnienia dają dodatki w jasnych kolorach, tak aby odwiedzający nie uległ efektowi przytłoczenia.

Dobierz kolor do przeznaczenia pomieszczenia

Człowiek planujący, jakie kolory winny być dobrane w pomieszczeniu, musi wiedzieć do czego ono będzie służyło. Sypialnia i pokój służący do pracy najlepiej gdyby królował w barwach z zakresu zieleni. Będzie to sprzyjało wypoczynkowi, skupieniu i wyciszeniu oraz będzie pobudzało naszą kreatywność.
Mając świadomość, jaki wpływ na nasze życie mają kolory, musimy starannie je dobierać w pomieszczeniach naszego domu.

Udostępnij