versalka.pl

Strona o aranżacjach, ogrodach i wnętrzach.

Budownictwo

Ekonomiczne rozwiązania przy budowie domu

Ekonomiczne rozwiązania przy budowie domu

Budowa własnego domu to jedno z największych marzeń młodych Polaków. Nie tylko rodziny marzą o domu pod miastem, ale coraz więcej singli również chciałoby mieszkać samemu w domu z ogrodem. Bliskość natury, brak wścibskich sąsiadów, większy metraż to tylko niektóre z zalet domu za miastem. Jako przeszkodę w posiadaniu własnego domu młodzi ludzie najczęściej podają brak wystarczających funduszy.

Od czego zależy koszt budowy domu szkieletowego?

Koszt domu szkieletowego może okazać się znacznie niższy od kosztu budowy domu w sposób tradycyjny. Z tego powodu firmy zajmujące się budową domów szkieletowych stają się coraz popularniejsze, a czas oczekiwania na ich usługę znacznie się wydłuża. Podobnie jak w przypadku tradycyjnej budowy, koszt domu szkieletowego zależy od bardzo wielu czynników, takich jak rodzaj instalacji (elektryczna czy gazowa), ilość pięter w budynku, rodzaj dachu, liczba okien, pomieszczeń itd. W ostatnim czasie materiały budowlane istotnie zdrożały, niektóre nawet o 120% co zdecydowanie oddala marzenia o własnym domu wśród osób, których zarobki nie są wystarczające, aby rozpocząć budowę lub otrzymać kredyt hipoteczny.

dom szkieletowy

Czy dom szkieletowy to najtańsze rozwiązanie?

Budowa domu szkieletowego może jednak okazać się najlepszym rozwiązaniem dla takich osób, ponieważ koszt domu szkieletowego oscyluje wokół 200.000-300.000. Jego cena różni się jednak znacząco w zależności od wybranego modelu domu – im większy i bardziej dekoracyjny, tym cena jest wyższa. Najtańsze w budowie będą domy parterowe o niewielkim metrażu i niedużej liczbie otworów na okna. Koszt wykończenia domu w stanie deweloperskim to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych.

Zalety domu szkieletowego

Niewątpliwą zaletą domów szkieletowych jest ich szybsza budowa w porównaniu do domów budowanych w sposób tradycyjny. Czas budowy takiego domu może wynieść nawet rok, podczas gdy dom szkieletowy może zostać wybudowany i oddany w stanie deweloperskim już w 3 miesiące. Zależy to w dużym stopniu od wyboru sposobu budowy domu szkieletowego oraz od tego czy cała budowa odbywa się na miejscu czy część modułów mogła zostać wykonana wcześniej w fabryce. Usprawnia to bardzo budowę, przez co skraca jej czas. Jest to szczególnie ważne dla osób, które na rzecz spłaty kredytu pod dom musiały zrezygnować z najmu mieszkania i bardzo zależy im na możliwie szybkim wprowadzeniu się do ich nowego domu.

Koszt domu szkieletowego uzależniony jest zatem od bardzo wielu istotnych czynników – od cen materiałów, przez wybór konkretnego modelu aż po sposób i styl jego budowy, na indywidualnych wyborach dotyczących instalacji, dachu czy okien kończąc.

Udostępnij