versalka.pl

Strona o aranżacjach, ogrodach i wnętrzach.

Ogród

Rodzaje oświetlenia ogrodowego – w co warto zainwestować?

Rodzaje oświetlenia ogrodowego – w co warto zainwestować?

Obecnie bardzo często ludzie decydują się na to, aby oświetlać zewnętrzną przestrzeń wokół swoich domów. Najczęściej dotyczy to domów jednorodzinnych z ogrodem, w mieście czy też na wsi.

Wybór odpowiedniego oświetlenia

Często dobrze dobrane oświetlenie ogrodowe sprawia, że przestrzeń wokół domu nie tylko będzie idealnie oświetlona, ale również wprawi w magiczny nastrój. Warto dodać, że przy wyborze oświetlenia należy kierować się przede wszystkim jakością tego oświetlenia oraz tym, jakie oświetlenie będzie pasować do konkretnego otoczenia. W dzisiejszych czasach wybór tego typu oświetlenia jest naprawdę spory. Można wybierać spośród takich rodzajów jak: LED i solarne, oświetlenie z czujnikiem ruchu czy na pilota, kule czy też lampy solarne i ogrodowe, a może oświetlenie w postaci girlandy. Dlatego przede wszystkim trzeba się zastanowić czego tak naprawdę potrzebuje właściciel danego ogrodu oraz sam ogród. Warto zastanowić się nad różnymi rodzajami oświetlenia ogrodowego, rozważyć każde za i przeciw. Oczywiście przy zakupie oświetlenia warto skonsultować się z doświadczonym w tym temacie specjalistą. Na pewno specjalista doradzi odpowiedni rodzaj oświetlenia. Natomiast jeżeli chodzi o bardziej szczegółowe opisy rodzajów oświetlenia ogrodowego, to są to dość popularne lampy stojącą wysokie lub niskie. Zazwyczaj służą do oświetlania ścieżek w ogrodzie czy też wjazdu na posesje. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie, bowiem wzorów oraz kolorów tych lamp jest całe mnóstwo. Mogą być w kształcie lampionów, kul lub bardziej nowoczesnych słupków.

Funkcja oświetlenia w ogrodzie

Warto również zainwestować w lampy z czujnikiem ruchu czy też na pilota. Ostatnio modne się stały także tak zwane lampy do ziemi. Ich zaletą jest to, że są niezwykle dyskretne, służą do podświetlania konkretnych części ogrodu lub alejek. Tego typu oświetlenie przejawia wysoki walor estetyczny, a także zwiększa bezpieczeństwo. Pozostałe rodzaje oświetlenia, czyli małe lampy, kule LED czy świetliki mogą służyć do podświetlania konkretnych rzeczy, na przykład krzewów, drzew czy roślin. Wyróżnia się także oświetlenie mocowane na budynkach i reflektory, są to tak zwane kinkiety ogrodowe. Najczęściej stosuje się je przy oświetlaniu ścian lub wyeksponowaniu jakiegoś elementu nad wejściem do domu, a także ujęciu oczka wodnego. Zazwyczaj takie rozwiązania przyjmują postać lamp ozdobnych. Zazwyczaj są również instalowane przy wejściu do domu lub na tarasie. Z kolei reflektory służą do skierowania światła w konkretnym, wybranym kierunku. Dlatego jak widać oświetlenia ogrodowe są różnego rodzaju, jeśli chodzi o urządzenia oświetlające oraz sposób zasilania. Zatem przy wyborze odpowiedniego oświetlenia warto skorzystać z porady specjalisty.

Udostępnij