versalka.pl

Strona o aranżacjach, ogrodach i wnętrzach.

Dom

Taras przy domu. Jaki powinien być aby był funkcjonalny i komfortowy?

Taras przy domu. Jaki powinien być aby był funkcjonalny i komfortowy?

Dom to miejsce, które większość ludzi utożsamia z bezpieczeństwem odpoczynkiem i spokojem. Bardzo istotne jest zatem, aby dom był strefą, w której czujemy się komfortowo i potrafimy rozładować napięcie i stres. Taras przy domu, niewątpliwie jest miejscem, które sprzyja regeneracji organizmu. Umożliwia organizowanie spotkań rodzinnych na świeżym powietrzu, a także innych codziennych aktywności. Jak powinien być zaprojektowany taras przy domu, aby spełniał oczekiwania najbardziej wymagających domatorów?

Usytuowanie tarasu

Bardzo istotną rzeczą jest umiejscowienie tarasu względem domu, tak aby był odpowiednio nasłoneczniony. Tarasy przy domu najczęściej projektuje się od strony południowej i zachodniej. Taki układ sprawia, że w strefie tarasowej jest ciepło i bardzo jasno. Minusem może być wysoka temperatura w upalne, letnie dni, dlatego zadaszenie jest często elementem koniecznym. Osoby lubiące, cień i niższe temperatury lepiej odnajdą się na tarasie położonym od strony północnej lub wschodniej. Rozwiązanie to jest szczególnie korzystne w przypadku pogodnych i słonecznych dni. Usytuowanie tarasu jest również zależne od ukształtowania działki, na której znajduję się dom, a także odległości od ogrodzenia czy sąsiadów.

taras

Jaki materiał na powierzchnie tarasu?

Podczas wybierania rodzaju materiału pokrywającego taras powinniśmy wziąć pod uwagę jego odporność na mróz, ścieralność, nasiąkliwość oraz właściwości antypoślizgowe. Najbardziej popularne materiały wykorzystywane na powierzchnie tarasowe to drewno, drewno kompozytowe, kamień, płytki gresowe, płyty betonowe, bruk czy posadzki żywiczne. Każdy z tych materiałów posiada określoną wytrzymałość, cenę i walory estetyczne. Podczas dobierania materiału, który chcemy dostosować do naszych potrzeb, warto zasięgnąć opinii specjalisty.

Co powinno się znajdować na tarasie?

Wystrój tarasu zależy od jego wielkości i przeznaczenia. Jeżeli jest przeznaczony do spotkań rodzinnych, warto umieścić na nim stół lub ławę i krzesła. Do codziennego relaksu świetnie sprawdzą się leżaki, kanapy i fotele. Wybór mebli tarasowych jest bardzo duży i każda z osób znajdzie coś dla siebie. Taras warto zaopatrzyć w donice z kwiatami, lampiony, świece, a na kanapach czy krzesłach ułożyć miękkie poduszki. Dodatki sprawią, że miejsce to będzie przytulne i komfortowe.

Budując taras przy domu, powinniśmy się dokładnie zastanowić nad jego usytuowaniem oraz rodzajem materiału, z jakiego zostanie wykonany. Wart zadbać o najmniejszy szczegół wystroju tarasu, który sprawi, że będzie to miejsce idealnie dopasowane do naszych potrzeb.

Udostępnij