versalka.pl

Strona o aranżacjach, ogrodach i wnętrzach.

Multimedia

Pralka – najczęstsze usterki

Pralka – najczęstsze usterki

Pralka jest jednym z najważniejszych domowych sprzętów, szczególnie jeśli posiadamy małe dzieci. Gdy niedomaga, skutecznie dezorganizuje funkcjonowanie całej rodziny. Niektórych usterek dręczących współczesne pralki można by z powodzeniem uniknąć, jeśli będziemy świadomi zagrożeń i nauczymy się odpowiednio dbać o nasz sprzęt.

Filtry pompy odpływowej

Zatem na jakie usterki jesteśmy narażeni, użytkując naszą pralkę na co dzień? Klienci przede wszystkim zgłaszają problem z odwirowaniem prania. Gdy pralka nie wiruje, to pierwszy poważny sygnał, że powinniśmy się lepiej przyjrzeć jej pracy. Głównym podejrzanym powinien być filtr pompy odpływowej, który lubi się zapychać. Na szczęście można go w łatwy sposób oczyścić samemu, wystarczy odkręcić filtr i opróżnić zawartość komory. Jeśli pomimo oczyszczenia filtra pralka dalej nie wiruje po skończonym praniu, konieczne może być oczyszczenie całego układu hydrostatycznego lub nawet wymiana paska napędowego.

Łożyska

Kolejną poważną i często występującą usterką jest uszkodzenie łożyska, które może być spowodowane twardością wody w naszym mieszkaniu. Gdy usłyszymy charakterystyczne metaliczne odgłosy, warto od razu zadzwonić po specjalistę, ponieważ niesprawne łożysko, może powodować dalsze zniszczenia na przykład uszkodzić bęben. Naprawa łożyska i bębna jest bardzo kosztowna, a niekiedy bywa wręcz nieopłacalna, dlatego lepiej reagować zawczasu na wszelkie niepokojące sygnały.

Uszkodzenia mechaniczne

Niebezpieczne dla pralek są także uszkodzenia mechaniczne, do których możemy sami mimowolnie się przyczynić. Jeśli postawimy pralkę na nierównym podłożu lub będziemy ładować do bębna dużo więcej ubrań, niż zaleca producent, to prędzej czy później pralka odmówi nam posłuszeństwa. Dodatkowo trzeba zawsze pamiętać o dokładnym opróżnieniu wszystkich kieszeni przed wrzuceniem odzieży do pralki i sumiennym zabezpieczeniu elementów, które mogą się oderwać w trakcie wirowania, wpaść do bębna i go uszkodzić.

Usterki elektroniczne

Żywotność naszych pralek skutecznie zmniejszają również usterki elektroniczne. W nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie pralkach, często jako pierwszy szwankuje programator lub elektrozawór odpowiedzialny za prawidłowy pobór wody. Zepsuta grzałka zaś może doprowadzić do zwarcia i wybicia bezpieczników. Niestety usterki tego typu zazwyczaj wymagają interwencji wyspecjalizowanego fachowca i kończą się całościową wymianą uszkodzonej części.

Wiedząc już jakie usterki najczęściej pojawiają się we współczesnych pralkach, możemy wdrożyć odpowiednie działania prewencyjne, dzięki którym jeśli nawet nie unikniemy awarii, to przynajmniej znacznie zminimalizujemy jej skutki.

Udostępnij